Lorenzo Snow, 1896, December 6

-- 1896, December 6
Fast Day changed from first Thursday of month to first Sunday. (1)

-- Jan 1, 1897 (Friday)
This mission, which originally was known as the Swiss and Italian mission, was opened by Apostle Lorenzo Snow and fellow-laborers in 1850. After him the following Elders presided over the mission: Thos. B.H. Stenhouse from 1851; Daniel Tyler, Oct. 1, 1854; John L. Smith, Jan. 1856; Jabez Woodard, Oct., 1857; John L. Smith (second term) Jan. 24, 1861; Paul A. Schettler pro tem. Jan., 1864; Wm. W. Riter, 1864; W.P. Nebeker, 1865; Joseph S. Horne, May, 1867; Karl G. Maeser, June, 1868; Edward Schoenfeld, July, 1870; John Huber, June, 1872; John W. Stucki, June, 1874; Joseph S. Horne (second term) June, 1876; Henry Flamm, Oct. 1877; Serge L. Ballif, May, 1879; John Alder, May, 1881; Peter F. Goss, April 4, 1882; John Q. Cannon, Aug. 21, 1883; Fred W. Schoenfeld, May 16, 1884; John U. Stucki (second term), May 19, 1888; Theodore Brandley, Sept. 1, 1890; John Jacob Scharer, Sept. 15, 1891; J. H. Stoker, Feb. 7, 1894; and Geo. C. Naegle, April 28, 1894. (2)

1 - Ludlow, Daniel H. editor, Encyclopedia of Mormonism, Macmillan Publishing, Encyclopedia of Mormonism, Vol. 4, Appendix 2: A Chronology of Church History, http://amzn.to/eG0DIp
2 - Jenson, Andrew, Church Chronology

LDS History Chronology: Lorenzo Snow

Mormon History Timeline: the life of Lorenzo Snow


You received this message because you are subscribed to the Google Groups "LDS Church History" group.
To unsubscribe from this group and stop receiving emails from it, send an email to LDS-church-history+unsubscribe@googlegroups.com.
For more options, visit https://groups.google.com/groups/opt_out.